Nowy porządek legitymacyjny w niepublicznej spółce akcyjnej
Prawa właścicielskie | Akcje zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy Mateusz Grześków, Prawnik Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
Konsekwencją wprowadzenia od 1 stycznia 2021 r. obowiązkowej dematerializacji dokumentów akcji w spółce akcyjnej jest ustanowienie nowego porządku legitymacyjnego. Porządek legitymacyjny to w najprostszym rozumieniu zbiór reguł, które określają, kto jest akcjonariuszem, czyli komu przysługują prawa właścicielskie w spółce.
Art. 32812 Kodeksu spółek handlowych wymaga, aby akcje tej samej spółki zostały w całości albo zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy, albo w depozycie papierów wartościowych. Każdy z tych sposobów dematerializacji akcji oparty jest na nieco odmiennym porządku legitymacyjnym. W tej części prezentowany jest zbiór reguł przyjętych w niepublicznej spółce akcyjnej, której akcje zostały zarejestrowane wyłącznie w rejestrze akcjonariuszy.
Wykazanie statusu akcjonariusza
Kwestią kluczową z perspektywy spółki, jak i poszczególnych jej akcjonariuszy jest określenie, kto właściwie jest jej akcjonariuszem. W czasach obrotu dokumentowego, w przypadku akcji na okaziciela, mógł nim być praktycznie każdy. Ani spółka, ani akcjonariusze nie posiadali takiej wiedzy. Akcjonariat z zasady był anonimowy. Musiały zostać wypracowane zatem zasady, które umożliwiały skuteczne wykazanie statusu akcjonariusza, tak aby z jednej strony osoba ta z łatwością mogła wykonywać swoje prawa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta